XIV Dni Gimnazjalistów

XIV Dni Gimnazjalistów pod hasłem: „Wszystko, co czynimy, zostawia jakiś ślad.”

Hodyszewo – Nowe Piekuty, 25 – 26 maja 2017r.

25 i 26 maja 2017r. już po raz XIV w Hodyszewie i Nowych Piekutach odbyły się Dni Gimnazjalistów. Przybyła na nie młodzież (430 uczniów wraz z opiekunami) z 18 szkół z województwa podlaskiego (z Gimnazjów w: Ciechanowcu, Czyżewie, Glinniku, Grabowie, Białymstoku (Gimnazjum Integracyjne Nr 1 i Gimnazjum nr 7), Jabłonce Kościelnej, Jabłoni Kościelnej, Jaświłach, Klukowie, Krypnie Kościelnym, Nowych Piekutach, Rosochatem Kościelnem, Surażu,  Szepietowie, Szumowie, Turośni Kościelnej, Wysokiem Mazowieckiem), by przez dwa dni spędzać ze sobą czas, głównie na świeżym powietrzu, by dzielić się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w szkole, bawić się, ale przede wszystkim – przeżyć niezwykłą przygodę.

Stałymi punktami programu Dni Gimnazjalistów są msza święta odprawiana pierwszego dnia o 9.30 w Sanktuarium Maryjnym w Hodyszewie (w tym roku celebrowana przez ks. Zenona Hanasa SAC - Przełożonego prowincjalnego Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego); rajd ok. 6 – kilometrowymi trasami z  Nowych Piekut,  który w tym roku odbył się drugiego, a nie pierwszego dnia; rozwiązywanie na trasie różnorodnych zadań nawiązujących do hasła przewodniego Dni Gimnazjalistów – w tym roku związanych z szukaniem autorytetów z przeszłości i autorytetów współczesnych w środowisku lokalnym; dzielenie się zdobytą wiedzą z pozostałymi uczestnikami; dyskoteka.

Tegorocznemu spotkaniu gimnazjalistów przyświecało hasło: „Wszystko, co czynimy, zostawia jakiś ślad”. Organizatorzy zaprosili do współpracy Skautów Europy z województwa podlaskiego, którzy 25 maja zachęcali młodzież gimnazjalną do zasilenia szeregów harcerstwa. Uczestnicy przedsięwzięcia w hodyszewskich lasach zdobywali i pogłębiali wiedzę na temat harcerstwa, uczestniczyli w zajęciach przy ognisku, uczyli się „świata przyrody”, zdobywali harcerskie sprawności, rozwijali swoje zdolności artystyczne i sportowe, a także integrowali się z rówieśnikami podczas wspólnych zajęć grupowych.

Zdecydowanie jednym z najmocniejszych punktów programu w tym roku był koncert grupy „Wyrwani z niewoli”, w który aktywnie – śpiewając, klaszcząc i tańcząc, włączyli się wszyscy słuchacze. Niezwykle wymowne było także świadectwo Piotra  Zalewskiego, który zachęcał gimnazjalistów do mądrego gospodarowania wolnością, ale przede wszystkim do zdejmowania i niezakładania masek oraz akceptowania siebie i odwagi w byciu sobą.

Najbardziej męczący okazał się dla uczestników pierwszego dnia przemarsz z Hodyszewa do Nowych Piekut, ale na szczęście młodzież szybko zregenerowała siły i doskonale bawiła się na dyskotece pod gwiazdami.

Organizatorzy Dni Gimnazjalistów niezmiennie stawiają sobie za cel integrację młodzieży, kształtowanie świadomości młodego człowieka, wskazywanie młodzieży wartości: wiary, patriotyzmu, miłości, odpowiedzialności. Zachęcają też młodych ludzi do poszukiwania autorytetów i wzorowania się na tym, co dobre i mądre oraz do propagowania zdrowego stylu życia.

Tegoroczny program został tak pomyślany, by uświadomić gimnazjalistom, jak wiele sobą reprezentują, jak wiele od nich zależy i jak wiele mogą dawać innym.

Najlepsze drużyny: bezkonkurencyjna w tym roku Jabłoń Kościelna – I miejsce, Czyżew – II  miejsce, Klukowo – III miejsce i Szumowo – IV miejsce (Gratulujemy zwycięzcom!!!) zostały nagrodzone pucharami, a do wszystkich szkół uczestniczących w Dniach Gimnazjalistów „pojechały” pamiątkowe statuetki. Ponadto w tym roku organizatorzy postanowili nagrodzić panią Annę Komor z Gimnazjum w Szumowie, która po raz XIV przyjechała na Dni Gimnazjalistów z grupą swoich uczniów i która wielokrotnie pomagała organizatorom w chwilach, kiedy zawodziły sprzęt lub pogoda.

XIV edycja Dni Gimnazjalistów już za nami, ale,  oprócz wspomnień, w szkole w Nowych Piekutach zostały nakręcone przez uczestników 5-minutowe reportaże nawiązujące do hasła przedsięwzięcia oraz ślady, jakie drugiego dnia młodzież zostawiała po sobie, m.in. na koszulkach (które, przepięknie pomalowane i podpisane przez uczestników trafią na aukcję charytatywną), na kartach informacyjnych o autorytetach pochodzących z gminy Nowe Piekuty oraz na pomalowanych sprayem płytach gipsowych.

Liczne podziękowania i dowody sympatii oraz prośby uczestników i opiekunów o to, by tradycja Dni Gimnazjalistów była kontynuowana, na pewno nie pozostaną bez echa ze strony organizatorów: Danuty Wyszyńskiej –dyrektora Zespołu Szkół w Nowych Piekutach, Marka Kaczyńskiego – wójta gminy Nowe Piekuty, ks. Wojciecha Juszczuka – proboszcza parafii Hodyszewo i ks. Tadeusza Sołtysika – proboszcza parafii Piekuty. I, pomimo reformy oświaty i likwidacji gimnazjów, organizatorzy dołożą starań, by młodzież szkolna miała w Hodyszewie i Nowych Piekutach swoje miejsce i swój czas – czas integracji i wzrastania w dobru i pięknie.