GOLGOTĘ SYBIRAKÓW PAMIĘTAMY

23 marca 2014 r. społeczność Gimnazjum im. Sybiraków w Nowych Piekutach świętowała Dzień Pamięci Patrona. Na uroczystość przygotowaną przez dyrektor Zespołu Szkół w Nowych Piekutach Danutę Wyszyńską oraz nauczycieli Eugenię i Jana Pogorzelskich przybyli: sybiracy z Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży na czele z wiceprezesem Adamem Frąckiewiczem, członkowie Koła Związku Sybiraków w Wysokiem Mazowieckiem na czele z wiceprezesem Włodzimierzem Kostro, zesłańcy z gminy Nowe Piekuty, ksiądz infułat dr Jan Sołowianiuk, proboszcz parafii Piekuty ks. kanonik Tadeusz Sołtysik, proboszcz parafii Hodyszewo ks. Wojciech Juszczuk, władze samorządowe  gminy Nowe Piekuty na czele z wójtem  Markiem Kaczyńskim i przewodniczącym rady gminy Andrzejem Radziszewskim, dyrektor piekuckiego oddziału Spółdzielczego Banku Rozwoju w Szepietowie Robert Wyszyński, strażacy z OSP w Nowych Piekutach. Uroczystość służyła upamiętnieniu tragicznych losów polskich zesłańców na Sybir, oddaniu czci tym, którzy zmarli na nieludzkiej ziemi, wyrażeniu zatroskania i podziwu dla jeszcze żyjących sybiraków. Bardzo ważnym elementem świątecznego spotkania okazała się możliwość obcowania z żywymi świadkami historii, którzy kilkadziesiąt lat temu zostali wyrwani z rodzinnych domów, rozłączeni z najbliższymi, skazani na poniewierkę, upokorzenia, głód, życie w ekstremalnych warunkach, pracę ponad siły.

Najpierw poczty sztandarowe, goście, nauczyciele i uczniowie przemaszerowali spod budynku szkoły do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Kazimierza w Nowych Piekutach. Po wysłuchaniu „Marszu Sybiraków” rozpoczęła się Msza św. w intencji zmarłych i żyjących zesłańców celebrowana przez ks. infułata Jana Sołowianiuka i ks. Wojciecha Juszczuka. Homilię z wieloma elementami patriotycznymi wygłosił ks. infułat. Słowa powitania i podziękowania za przybycie w imieniu społeczności szkolnej wypowiedziała dyrektor Danuta Wyszyńska. Podkreśliła, że pamięć o sybirakach to nie tylko niezwykle ważny element pracy wychowawczej w Gimnazjum w Nowych Piekutach, ale obowiązek i dług wobec przodków. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Tablicą ku czci Sybiraków, a członkowie Klubu Wnuka Sybiraka w Nowych Piekutach postawili znicze. Młodzież gimnazjalna zapaliła też znicze pod Dębami Pamięci poświęconymi Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i wszystkim ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem sprzed czterech lat oraz zamordowanym przez NKWD w 1940 r. oficerom: majorowi Leopoldowi Sładkiemu, porucznikowi Władysławowi Siemaszce, policjantowi Adolfowi Markowskiemu. Po okolicznościowym przemówieniu wójta Marka Kaczyńskiego zebrani odśpiewali pieśń „Boże, coś Polskę”.

Kolejna część uroczystości odbyła się w budynku Zespołu Szkół w Nowych Piekutach. Uczniowie klas II gimnazjum zaprezentowali wzruszające pieśni, recytacje i realistyczne sceny z życia codziennego Polaków podczas pobytu na zesłaniu. Był to efekt realizacji projektów edukacyjnych pod kierunkiem nauczycielek Doroty Niemyjskiej i Anny Żochowskiej. Wręczono też nagrody dla Jakuba Olędzkiego z kl. IB i Konrada Jakuba Żochowskiego z kl. IIB za zwycięstwo w V Szkolnym Konkursie na Wypracowanie Historyczne o Tematyce Sybirackiej. Uroczysty Dzień Pamięci o Sybirakach zakończył wspólny posiłek.

opiekun Klubu Wnuka Sybiraka w Nowych Piekutach – Jan Pogorzelski