GODNIE SYBIRU PRZESZLI DROGI

19 kwietnia 2015 r. społeczność Gimnazjum im. Sybiraków w Nowych Piekutach świętowała Dzień Pamięci Patrona. Na uroczystość przybyli goście: Sybiracy z Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży na czele z wiceprezesem Adamem Frąckiewiczem i sekretarz Niną Żyłko, członkowie Koła Związku Sybiraków w Wysokiem Mazowieckiem na czele z wiceprzewodniczącym Włodzimierzem Kostro, zesłańcy z gminy Nowe Piekuty, proboszcz parafii Piekuty ks. kan. Tadeusz Sołtysik, ks. Wacław Machura, proboszcz parafii Hodyszewo ks. Wojciech Juszczuk, władze samorządowe  gminy Nowe Piekuty na czele z wójtem  Markiem Kaczyńskim, strażacy z OSP w Nowych Piekutach, członkowie Stowarzyszenia GRH im. Brygady Kawalerii „Plis”. Uroczystość służyła upamiętnieniu tragicznych losów polskich zesłańców na Sybir, oddaniu czci tym, którzy zmarli na nieludzkiej ziemi, wyrażeniu podziwu dla jeszcze żyjących Sybiraków.

Najpierw poczty sztandarowe, goście, nauczyciele i uczniowie przemaszerowali spod budynku szkoły do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Kazimierza w Nowych Piekutach. Mszę św. w intencji zmarłych i żyjących zesłańców celebrowali księża Tadeusz Sołtysik i Wacław Machura. Słowa powitania i podziękowania za przybycie w imieniu społeczności szkolnej wypowiedziała dyrektor Danuta Wyszyńska. Podkreśliła, że pamięć o Sybirakach to nie tylko niezwykle ważny element pracy wychowawczej w Gimnazjum w Nowych Piekutach, ale obowiązek i dług wobec przodków. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Marek Kaczyński. Po przejściu na plac przykościelny uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod Tablicą ku czci Sybiraków, a członkowie Klubu Wnuka Sybiraka w Nowych Piekutach i Stowarzyszenia GRH postawili znicze. Nauczyciele i młodzież gimnazjalna położyli też  kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem „Huzara” oraz pod Dębami Pamięci poświęconymi Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem sprzed pięciu lat i zamordowanym przez NKWD w 1940 r. oficerom: majorowi Leopoldowi Sładkiemu, porucznikowi Władysławowi Siemaszce, policjantowi Adolfowi Markowskiemu. Następnie zebrani odśpiewali pieśń „Boże, coś Polskę”.

Kolejna część uroczystości odbyła się w budynku Zespołu Szkół w Nowych Piekutach. Po odśpiewaniu „Marszu Sybiraków” uczniowie klas II gimnazjum podsumowali projekt „Sybiracy – świadkowie historii”. W toku jego realizacji przeprowadzono i nagrano rozmowy z Sybirakami związanymi z naszą „małą Ojczyzną”: Kazimierzem Brzózko, Teresą Gierałtowską, Włodzimierzem Kostro, Jerzym Kozłowskim, Mieczysławem Łupińskim, Henrykiem Niemyjskim, Aleksandrą Pruszyńską, Henryką Roszkowską, Kazimierzem Wyszyńskim. Zebrani wysłuchali informacji o działaniach grup projektowych i obejrzeli kilka fragmentów utrwalonych wspomnień. Wręczono też nagrody laureatkom VI Szkolnego Konkursu na Wypracowanie Historyczne o Tematyce Sybirackiej – Patrycji Ciborowskiej z kl. IIIA i Izabeli Majewskiej z kl. IB oraz wyróżnionym w konkursie recytatorskim o zesłaniach na Sybir – Kindze Łapińskiej z kl. IIIA, Weronice Brzozowskiej z kl. IA, Izabeli Majewskiej z kl. IB, Natalii Przeździeckiej z kl. IB, Martynie Gierałtowskiej z kl. IA, Annie Kostro z kl. IIIB, Patrycji Ciborowskiej z kl. IIIA, Sylwii Zarzeckiej z kl. IIA. Sekretarz Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Nina Żyłko w swoim wystąpieniu podziękowała za przygotowanie wzruszającej uroczystości i przekazała szkole książkę o Kazachstanie oraz własny tomik poezji. Dzień Pamięci o Sybirakach zakończył wspólny posiłek.