DZIEŃ PAMIĘCI O SYBIRAKACH – ŚWIĘTO PATRONA GIMNAZJUM W NOWYCH PIEKUTACH

24 kwietnia 2016 r. odbyła się uroczystość poświęcona zesłańcom na Sybir. Poczty sztandarowe: Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży, Koła Związku Sybiraków w Wysokiem Mazowieckiem, Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowych Piekutach, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej, Gimnazjum im. Sybiraków w Nowych Piekutach, Szkoły Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach oraz Sybiracy i ich rodziny, zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Nowych Piekutach udali się do kościoła parafialnego p.w. św. Kazimierza na Mszę św. w intencji zmarłych i żyjących zesłańców na Sybir. Celebrował ją ks. kanonik Tadeusz Sołtysik, a homilię wygłosił ks. Mariusz Stawierej. Po nabożeństwie uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny ukazujący gehennę zsyłek i pobytu na nieludzkiej ziemi. Dyrektor Zespołu Szkół w Nowych Piekutach Danuta Wyszyńska podziękowała uczestnikom uroczystości za przybycie i potwierdziła stałą pamięć piekuckiej społeczności szkolnej o Sybirakach. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Tablicą ku czci Sybiraków, a przedstawiciele Klubu Wnuka Sybiraka postawili znicze w miejscu upamiętniającym zesłańców oraz pod Dębami Pamięci. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Wójt Gminy Nowe Piekuty Marek Kaczyński i Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Danuta Pieńkowska – Wolfart. Wręczono również nagrody zwycięzcom VII Szkolnego Konkursu na Wypracowanie Historyczne o tematyce Sybirackiej. Uroczystość zakończyło odśpiewanie pieśni „Boże, coś Polskę”.