XI Dni Gimnazjalistów

W  dniach 22- 23 maja już po raz XI odbyły się Dni Gimnazjalistów – dwudniowa impreza adresowana do młodzieży. Tym razem ok. 380 gimnazjalistów z 15 szkół przyjechało do Nowych Piekut, by wziąć udział w imprezie. Tegorocznym hasłem przewodnim  były słowa Jana Pawła II: Wy jesteście przyszłością świata!

Od jedenastu lat pomysłodawcom i organizatorom przyświecają te same cele, tj.  integracja młodzieży, nauka poprzez zabawę, patriotyzm, ukazywanie piękna przyrody i ziemi ojczystej. Tak też było i w tym roku.
Pierwszego dnia po uroczystej  mszy św. w Hodyszewie celebrowanej przez J. E. Janusza Stepnowskiego Ordynariusza Diecezji Łomżyńskiej 15 grup rajdowych wyruszyło na wcześniej wyznaczone trasy przemarszu. Młodzież do pokonania miała około 10 km, na których wyznaczone były punkty kontrolne. Czekały ich również  różne zadania do wykonania przygotowane przez organizatorów. Jednym z ciekawszych  była zabawa w detektywów. Dzięki życzliwości Dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem  której  uczniowie przygotowali     i przeprowadzili grę polegającą na odgadnięciu, kto był sprawcą zamachu na budynek szkoły. Było to jedno z najtrudniejszych i najwyżej punktowanych zadań. Nie wszystkim się to udało. Po dotarciu do miejsca docelowego na strudzonych wędrowców czekał obiad  i krótki odpoczynek, a o godzinie 19.30 organizatorzy zaprosili młodzież  na koncert  amatorskiego zespołu Jagiellończyk Band działającego  w LO w Wysokiem Mazowieckiem.

Ostatnim punktem programu pierwszego dnia była jak zawsze tzw. majówka pod gołym niebem przy muzyce zespołu Szafir, gdzie młodzież bawiła się do późnych godzin nocnych. Po trudach minionego dnia i niedospanej nocy,  poranna pobudka nie była najmilszym wyzwaniem dla młodzieży i ich opiekunów.  Po śniadaniu odbył się tradycyjny konkurs wiedzy historycznej. W tym roku tematem przewodnim było hasło: Jan Paweł II wśród rodaków.

Spotkania gimnazjalistów to nie tylko zabawa i rozrywka, organizatorzy przygotowali  również warsztaty tematyczne. Młodzież mogła wziąć udział w zajęciach aktorskich, poetyckich, dziennikarskich i sportowych. Była też możliwość rozmowy z psychologiem   czy doradcą zawodowym.

Ksiądz Jacek Zakrzewski wygłosił krótki wykład na temat zainteresowań Jana Pawła II. O godzinie 14.30 wystąpił młodzieżowy Zespół Rockowy Resistance  z  Jabłoni Ostatnim punktem programu było podsumowanie poszczególnych konkurencji  i ogłoszenie wyników. Tegorocznymi zwycięzcami okazali się gimnazjaliści z Jaświł, II miejsce zajęli uczniowie z Białegostoku, III ex aequo drużyny z Szepietowa, Płonki Kościelnej i Grabowa. Wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe statuetki.

Organizatorzy podziękowali wszystkim tym, którzy wzięli udział w XI Dniach Gimnazjalistów , a także osobom, które przyczyniły się do tego, by mogły się one odbyć. Żegnano się słowami: Do zobaczenia za rok!

Opracowała:

Anna Żochowska – nauczycielka Zespołu  Szkół