X Hodyszewskie Dni Gimnazjalistów

W dniach 23-24 maja w naszej szkole odbyły się Hodyszewskie Dni Gimnazjalistów. Organizatorami tej imprezy byli: pan Marek Kaczyński - Wójt Gminy Nowe Piekuty, Ks. Wojciech Juszczuk - Proboszcz Parafii Hodyszewo, Ks. Tadeusz Sołtysik - Proboszcz Parafii Nowe Piekuty, pani Danuta Wyszyńska - Dyrektor Zespołu Szkół w Nowych Piekutach. Pomysłodawczyniami i koordynatorkami przedsięwzięcia są pani Marzena Olędzka i pani Anna Żochowska. Cztery lata później dołączyła do nich pani Małgorzata Markowska.

Impreza oficjalnie zaczęła  się od mszy św. w Sanktuarium Matki Boskiej Pojednania w Hodyszewie. Celebrował ją Ks. Bp Tadeusz Bronakowski. Gimnazjaliści i opiekunowie z 19 szkół z Podlasia oraz zaproszeni goście wspólnie modlili się o pogodę ducha i o jak najlepsze przeżycie tych dni. Następnie młodzież udała się do punktów startowych, gdzie otrzymała mapy z zaznaczoną trasą przemarszu, treści zadań oraz potrzebne materiały i plakietki X HDG nawiązujące do tegorocznego tematu przewodniego: „Życie cudem jest”.

Ten, kto wymyślał tegoroczne zadania, niech wie, że przysporzył uczestnikom rajdu wielu kłopotów. Napisanie jednoaktówki przedstawiającej kruchość życia ludzkiego, ułożenie piosenki do melodii „Lato, lato”, rozwiązanie dwóch krzyżówek „naszpikowanych” wiedzą biologiczną i geograficzną, stworzenie rebusu do samodzielnie wymyślonej sentencji o życiu oraz przeprowadzenie wywiadów z mieszkańcami gminy Nowe Piekuty na temat cudu i rodzin wielopokoleniowych – oto, z czym musieli zmagać się rajdowicze podczas przemarszu. Na szczęście, chyba w każdej grupie, znalazł się jakiś intelektualista, który potrafił uporać się z powyższymi zagadnieniami. Dzięki różnorodności zadań każdy miał okazję wykazać się swoimi umiejętnościami, a niektórzy odkryli swoje głęboko ukryte talenty.

Około godziny 16.00 grupy dotarły do szkoły w Nowych Piekutach, gdzie krótko zaprezentowały stroje i przedstawiły się. Pierwsze lody zostały przełamane, a młodzież coraz śmielej poznawała się ze sobą. Później zostały wydane ciepłe posiłki i uczestnicy mieli czas dla siebie. Dziewczyny od razu ruszyły do prostownic i lokówek, chłopcy przygotowywali się do roli amanta. Zanim odbyła się dyskoteka, miał miejsce koncert zespołu „Porozumienie”. Poprzez muzykę artyści przybliżyli nam tematykę religijną, a przy tym grali tak, że liście spadały z drzew.  Młodzież bawiła się przednio, jak to na rockowych koncertach bywa. Ciężko było cokolwiek dostrzec przez tłum rąk wzniesionych ku niebu. Pod sceną utworzył się tzw. „kociołek”, złożony z wielbicieli pogo. „Porozumienie” zostało gorąco przyjęte, a dla uczestników koncert był inspirującym przeżyciem.

Następnie odbyła się dyskoteka prowadzona przez zespół „Szafir”. Młodzież stawiła się tłumnie na placu szkolnym i bawiła się do godziny 00:30. Duszami towarzystwa okazali się pilnujący porządku strażacy. Wdzięcznie kręcili piruety z rozbawionymi dziewczynami. I choć bawiliśmy się o godzinę dłużej, niż było to przewidywane, to z pewnością większość miałaby ochotę pozostać na trawiastym parkiecie do samego rana.

Szybka toaleta i hop do śpiworów! Ale nie po to, aby zasnąć po dniu pełnym wrażeń, ale po to by …wesoło gawędzić, a w razie wizyty opiekunów - udawać niewiniątka.

Rano zjedliśmy „przepyszne” śniadanie. Część uczestników udała się na konkurs wiedzy pt. „A Bóg wiedział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre…”. ( W tym miejscu nie można nie wspomnieć, że od 10 lat przygotowaniem i prowadzeniem konkursu zajmuje się pan Jan Pogorzelski). Naszą grupę reprezentowała Aneta Brzozowska.

Z racji małego, okrągłego jublileuszu 10 – lecia HDG o godzinie 9.30 rozpoczęła się gala jubileuszowa pod hasłem: „Co nam zostało z tamtych lat…”. Młodzież zebrała się na sali gimnastycznej, gdzie w wylosowanej wcześniej kolejności grupy prezentowały swoje przedstawienia nawiązujące do tematów przewodnich z poprzednich rajdów. My wybraliśmy temat: „Obudzić w sobie dziecko”. Zaprezentowaliśmy naszą interpretację smerfów. Następnie czekał na nas obiad. (Pozwólcie, że pominiemy  jego walory smakowe.)

Po smacznym posiłku wspólnie wspominaliśmy historię powstania i poprzednie edycje Hodyszewskich Dni Gimnazjalistów. Nie zabrakło podziękowań i miłych słów skierowanych do organizatorów i koordynatorów imprezy. Następnie odbyło się ogłoszenie wyników rywalizacji oraz wręczenie nagród. Zwycięzcami tegorocznych rajdów zostały grupy z: Łap – I miejsce, Szumowa – II miejsce, Wysokiego Mazowieckiego ( gr. II) – III miejsce. Oczywiście wszystkie pozostałe grupy też zaliczają się do grona zwycięzców – w końcu uczestniczyły w naprawdę niepowtarzalnym przedsięwzięciu. Na pamiątkę spotkania – wspólnej modlitwy, przemarszu, zabawy, niepowtarzalnego klimatu -  odjechały z pamiątkowymi statuetkami. Wierzymy, że ciepło wspominają spędzony u nas czas. Mamy nadzieję, że X edycja rajdów pozostanie na długo w pamięci uczestników i opiekunów. Oby  trwały jak najdłużej …

Katarzyna Pruszyńska, Izabella Jankowska – uczestniczki X HDG z Nowych Piekut