IX Hodyszewskie Dni Gimnazjalistów

W tym roku w dniach 17- 18 maja już po raz IX zorganizowane zostały Hodyszewskie Dni Gimnazjalistów – dwudniowa impreza adresowana do młodzieży z województwa podlaskiego. Tym razem ok. 540 gimnazjalistów z 21 szkół bawiło się w Hodyszewie i Nowych Piekutach pod hasłem: „Wiem. Rozumiem. Mądrze wybieram.”, organizatorzy postawili bowiem na działania profilaktyczne i przekonanie młodych ludzi, że życie bez używek, znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy oraz bezpieczne poruszanie się w sieci są gwarantami szczęśliwego życia. W realizacji celów pomagali w tym roku przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, Wojewódzkiej Straży Pożarnej oraz Urzędu Marszałkowskiego. Byli też z nami reprezentanci zdrowego, sportowego stylu życia – instruktorzy fitness, aerobiku i tańca towarzyskiego.

Ze względu na pogodę – szczególnie w tym roku niesprzyjającą ( zimno, wietrznie, ale przede wszystkim … mokro) zrezygnowano z tradycyjnego rajdu. Pierwszego dnia po mszy św. w Hodyszewie celebrowanej przez J. E. Janusza Stepnowskiego Ordynariusza Diecezji Łomżyńskiej z udziałem Jerzego Kiszkiela Podlaskiego Kuratora Oświaty, Stanisława Gołaszewskiego –st. Wizytatora Kuratorium Oświaty Delegatury w Łomży, Agnieszki Aleksiejczuk – dyrektora Departamentu Informatyzacji Urzędu Marszałkowskiego, Bogdana Zielińskiego – Starosty Wysokomazowieckiego, Krzysztofa Radziszewskiego – Prezesa SBR Szepietowo oraz mł. insp. Andrzeja Popko – Komendanta Powiatowego Policji, ale przede wszystkim z udziałem młodzieży i piękną oprawą przygotowaną przez gimnazjalistów z Wysokiego Mazowieckiego uczestnicy HDG zostali w gościnnych progach  Hodyszewa. Dzięki uprzejmości ks. Jacka Koca proboszcza parafii Hodyszewo oraz strażaków z OSP w Hodyszewie młodzież mogła wykonywać zadania przygotowane na trasę rajdową – pod dachem, suchym i ciepłym, a raczej pod kilkoma dachami – w ośrodku „Ojczyzna”, w budynku szkoły podstawowej, w remizie OSP, na plebanii, a także w Sanktuarium. Organizatorzy i w tym roku postanowili zaskoczyć uczestników. Na początek przygotowali im do wykonania: plakat o tematyce profilaktycznej, Dekalog Użytkownika Internetu, rozkodowanie i szyfrowanie informacji alfabetem Morse’a, ukrywanie na rysunku paragrafu, ułożenie okrzyku kibica oraz rozwiązanie testu profilaktycznego. W międzyczasie młodzież wykonywała także mini test na błyskotliwość – odpowiadała na pytania z kapelusza. Cieszymy się, że inteligencją wykazały się wszystkie drużyny, a przy wykonywaniu prac nasi goście bawili się dobrze.

O godz. 14.00, kiedy pogoda przestała mocno kaprysić, gimnazjaliści, pod czujną opieką OSP z terenu Gminy Nowe Piekuty i Policji, przeszli z Hodyszewa do Nowych Piekut. Tu zostali powitani przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół w Nowych Piekutach. Po zakwaterowaniu w szkole, przedszkolu i Izbie Tradycji Regionalnej młodzież zaprezentowała dwóm niezależnym komisjom stroje przygotowane na HDG nawiązujące do tegorocznego hasła imprezy oraz okrzyk kibica. Później można było zjeść obiad na świeżym powietrzu. O 18.30 uczestnicy przeszli do kościoła na nabożeństwo majowe i koncert muzykującej rodziny Lewiarzy. Pierwszy dzień spotkania zakończył się trwającą do późnych godzin nocnych dyskoteką na sali gimnastycznej – chyba najbardziej oczekiwanym punktem programu. Do tańca przygrywał gimnazjalistom zespół „Szafir”.

Drugiego dnia po śniadaniu przedstawiciele każdego gimnazjum wzięli udział w indywidualnym konkursie wiedzy pod hasłem: „Granice wolności – czyli o prawach i obowiązkach dziecka, ucznia, obywatela”. Aby przygotować się do udziału w tym konkursie, gimnazjaliści musieli sięgnąć do proponowanej przez organizatorów literatury. Pozostali uczestnicy HDG wzięli udział w przygotowanych trzygodzinnych zajęciach warsztatowych. Każda grupa rajdowa doskonaliła swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy pod czujnym okiem strażaków, przedstawiciele Policji pomogli młodzieży usystematyzować posiadaną wiedzę dotyczącą cyberprzemocy, zaś instruktorzy fitness, aerobiku i tańca towarzyskiego próbowali zarazić gimnazjalistów miłością do ruchu i czynnego wypoczynku.

Następnym punktem programu była prezentacja przygotowanej przez drużyny rajdowe piosenki o tematyce profilaktycznej. Ten wspaniały koncert popisów wokalno - choreograficznych cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodzieży, a komisja oceniająca miała nie lada problem z wyborem najlepszych wykonawców. Po obiedzie odbył się mecz o puchar prezesa Podlaskiego Związku Piłki Nożnej pomiędzy drużyną gimnazjalistów – uczestników rajdu (każda grupa wyłoniła spośród siebie najlepszego sportowca) a młodzieżową drużyną z MOSP Jagiellonia Białystok. Doping i zaangażowanie młodzieży nie pokonało profesjonalizmu przeciwników, ale zabawa była udana.

Ostatnią okazją do wspólnej zabawy przed ogłoszeniem wyników stały się wybory „najlepszego, najbardziej efektownego kibica EURO 2012”, które zakończyły się kolorowym korowodem na placu szkolnym.

Dużo emocji towarzyszyło chwili ogłoszenia wyników rywalizacji. Najlepszą drużyną okazała się grupa II z Gimnazjum w Wysokiem Mazowieckiem, na drugim miejscu znaleźli się gimnazjaliści Nowych Piekut, trzecie miejsce zajęła młodzież z gimnazjum w Jaświłach, czwarte – reprezentanci Jabłonki Kościelnej, a piąte – młodzież z Turośni Kościelnej.

Cieszymy się, że po raz kolejny uczestnicy Hodyszewskich Dni Gimnazjalistów wyjechali z Nowych Piekut zadowoleni. Po raz kolejni młodzi ludzie bawili się u nas dobrze, nawiązali wiele znajomości, nauczyli się, że zdrowie to wartość i … No właśnie, co jeszcze „zabrali’ ze sobą uczestnicy IX HDG?! Mamy nadzieje, że tylko cenne i ważne doświadczenia.

Czekamy na was w przyszłym roku. Do zobaczenia…