Pokaz średniowiecznej kultury rycerskiej

10 stycznia 2013r. w Zespole Szkół w Nowych Piekutach obył się artystyczny pokaz średniowiecznej kultury rycerskiej. Po drugiej godzinie lekcyjnej uczniowie klas 4-6 podstawówki i 1-3 gimnazjum wraz z nauczycielami zebrali się na sali gimnastycznej. Tam czekali już na nich dwaj mężczyźni ubrani w średniowieczne zbroje. Wzdłuż sali ustawione były tarcze, miecze, hełmy i inne  rycerskie „akcesoria” .

Panowie  ciekawie opowiadali o średniowieczu oraz włączali uczniów do wspólnej zabawy. I młodsi, i starsi chętnie brali udział w zadaniach. Chłopcy pojedynkowali się na miecze, próbowali swoich sił w utrzymaniu broni jedną ręką, zakładali maskę kłamcy, „przymierzali się” do dybów.

Jeden z rycerzy wyłonił z grona uczniów czarownicę i posadził ją na krześle tortur. Padło na Karolinę Krasowską, którą z opresji  wybawił jej wybranek Krystian Bogusz.

Po przedstawieniu uczniowie mieli możliwość oglądania rycerskiego rynsztunku.

Kiedy artyści opuścili salę,  ich miejsce zajął pan Rybicki, rodzic,  który zaprezentował swoje akordeonowe umiejętności i poinformował, iż chętni uczniowie mogą zapisywać się do niego na lekcję gry na instrumencie.

Uczniowie byli zadowoleni z pokazów. Cieszyli się, że bywają dni, kiedy to pani Dyrektor sprawia im tak miłe niespodzianki. Czekamy na następne…

Monika Łopieńska