Spotkanie z Podlasianką, polonistką, dziennikarką i powieściopisarką, Katarzyną Drogą

05.04.2017r. w Gminnej Izbie Tradycji  odbyło się spotkanie z Panią Katarzyną Drogą, polonistką, dziennikarką i powieściopisarką, autorką rodzinnej sagi pt. „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca’’ i „Pokolenia. Powrót do domu”. Spotkanie zorganizowała Pani Monika Olędzka – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowych Piekutach. Uczestniczyły w nim klasy I – III Gimnazjum im. Sybiraków w Nowych Piekutach wraz z nauczycielami oraz klasa II z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej z opiekunką.

Pani Katarzyna Droga opowiadała o swojej pracy jako nauczycielka języka polskiego, dziennikarka i pisarka. Wyjaśniła nam genezę swoich książek. Zadawała wiele pytań dotyczących znajomości przez nas historii naszego imienia, naszych rodzin, naszych domów, naszych miejscowości. Zachęcała nas do spisywania naszych historii, proponowała ciekawe ćwiczenia dotyczące np. opisu starej fotografii, spisania historii ważnej dla nas rodzinnej pamiątki, historii naszego imienia, utrwalania niezwykłych przeżyć i wspomnień.

Spotkaniu towarzyszyła bardzo miła atmosfera, sprzyjająca wymianie poglądów. Pod koniec został przeprowadzony konkurs zaproponowany przez Kamila Łuczaja, ucznia klasy III b gimnazjum. Zasady ustaliła Pani Kasia Droga. Należało zinterpretować tytuł jednej z książek autorki „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca’’. Udział w konkursie wzięli: Natalia Łopieńska z kl. IIa, Martyna Gierałtowska z kl. IIIa oraz Kamil Łuczaj z kl. IIIb. Każde z nich okazało się zwycięzcą i zdobyło nagrodę – powieść Pani Kasi Drogiej z dedykacją i autografem autorki. Spotkanie bardzo nam się podobało. Pani Kasia Droga okazała się gościem niezwykle sympatycznym, pełnym pasji i dobrej energii. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i obiecaliśmy sobie kolejne spotkanie w przyszłym roku – po tym, kiedy ukaże się w księgarniach trzecia powieść Katarzyny Drogiej.