"Kochajmy książki, które są duszą szkół.

Martwe są bowiem szkoły,

których nie ożywiają książki."

J.A. Komeński Mowa o książkach 1650

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku weszło na stałe do kalendarza imprez szkolnych.
Odbywa się zawsze na początku drugiego półrocza. Tegoroczna uroczystość miała miejsce 4 kwietnia 2014r. w bibliotece szkolnej w obecności pani wicedyrektor Marii Łapińskiej, uczniów klas I, wychowawców oraz innych nauczycieli uczących w kl. I. Specjalnie na tę okazję została przygotowana przez uczennice kl. II gimnazjum krótka część artystyczna pt. „Jak wróbelek Elemelek w szkole uczył się literek”. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów, którego słowami potwierdziły swoją wolę zostania czytelnikiem, oraz sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Aktu pasowania dokonała pani wicedyrektor Maria Łapińska, która dotykając zakładką ramienia każdego ucznia wypowiadała słowa „pasuję cię na czytelnika biblioteki szkolnej”. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali piękne kolorowe dyplomy. W tym dniu wypożyczyli po raz pierwszy książeczkę z biblioteki zapewniając jednocześnie o tym, że będą ją szanować.