DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W Nowych Piekutach obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały zorganizowane 28lutego2014r. Pod pomnikiem poświęconym żołnierzom AK – WiN zebrali się: ks. dziekan Stanisław Szymborski, ks. proboszcz Tadeusz Sołtysik, przedstawiciele władz samorządowych gminy Nowe Piekuty na czele z wójtem Markiem Kaczyńskim oraz poczty sztandarowe, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Nowych Piekutach.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego uczniowie klasy IIIB Gimnazjum w Nowych Piekutach przygotowani przez nauczyciela historii Jana Pogorzelskiego zaprezentowali montaż poświęcony uczestnikom Polskiego Podziemia Niepodległościowego po II wojnie światowej. Następnie w hołdzie Żołnierzom Wyklętym złożono kwiaty: w imieniu Samorządu Gminy Nowe Piekuty – wójt gminy Marek Kaczyński i przewodniczący rady gminy Andrzej Radziszewski, w imieniu Zarządu SBR w Szepietowie – dyrektor oddziału w Nowych Piekutach Robert Wyszyński, w imieniu społeczności Zespołu Szkół w Nowych Piekutach – dyrektor Danuta Wyszyńska i wicedyrektor Maria Łapińska. Uczniowie postawili zapalone znicze. Okolicznościowe przemówienie wygłosił pan Marek Kaczyński, a informację o zidentyfikowanych w ostatnim czasie szczątkach ofiar reżimu komunistycznego przedstawiła pani Małgorzata Wyszyńska. Modlitwę w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz ofiar bratobójczego konfliktu na Ukrainie poprowadził ks. kanonik Tadeusz Sołtysik. Uroczystość zakończono odśpiewaniem pieśni „Boże, coś Polskę".